За да ви улесним!
Илюстрация: Guliver / iStock
Какво е нужно на детето, когато тръгва за първи път на детска градина?
На първата родителска среща преди началото на учебната година най-вероятно ще получите списък с необходимите неща за вашата група, но и ние описваме кои са най-важните неща, без които не може. За да не стартирате този житейски прелом с драма, защото липсва нещо.
Списъкът е подготвен след консултация с възпитатели от детската градина и родители, утъпкали пътя към нея.
Дрехи
- Основните неща за момченцето са два чифта панталони и тениски – с къс и с дълъг ръкав, за момиченцето – панталони, пола, рокля и тениска.
- Не забравяйте гащи и чорапогащници – поне два, за да има за смяна, а също и пижамки.
- Не носете дрехи, които са сложни за обличане, например сукман или ризите с много копчета, които биха могли да затруднят детето, защото се обличат и закопчават трудно. Нека дрешките – и бельото, и връхните якета, са с по-свободна кройка. Откажете се също и блузките с поло яка - детето трябва да може да облича самостоятелно всички дрешки с минимална помощ от страна на възрастен.
- Нека в шкафчето му има минимум един чист комплект дрехи за смяна, както и плик, в който да прибира използваните.
- Не забравяйте екипа за заниманията по гимнастика, нека той си е отделно: тениска, шорти, чорапи, обувки за спорт.
- Ако в детската има басейн, помислете и за бански и шапка за плуване, както и за джапанки и плувни очила.
- За по-хладните сезони изберете компактно облекло, например гащеризон и яке, и се старайте да избягвате многото пластове дрехи – по-добре инвестирайте в топло термобельо, вместо в няколко ката потници и жилетки. Изберете водоустойчиви ръкавици и яке с качулка и шапка тип каска, която се закопчава плътно.
Дрехите, с които детето ще стои в градината, е хубаво да бъдат от памук - минимум 50%, а за навън – от влагоустойчиви и дишащи материи.
Съвет:
Ако детето за пръв път отива на детска градина, пуснете го с любимите му дрехи в първите дни – така ще свикне по-лесно с новата атмосфера.
Снимка: Guliver / iStock
Обувки
Те са много важни, затова изберете внимателно, така, че да са леки, удобни и желателно – с велкро, а не с връзки или с цип. Нека в шкафчето на детето има резервен чифт сандали за топлите дни и боти за по-студеното време.
Пантофите не вършат работа, не са опция особено в детската градина, защото с тях крачетата се изпотяват лесно – вместо тях по-добре да доизносват някои по-меки обувки или сандали.
За навън принципът е същият: подберете такива, които детето може да обува самостоятелно. Ако може да връзва връзките им – чудесно, но ако все още не се е научило, оставете опитите за вкъщи, защото в противен случай то може цял ден да се спъва в окаляните връзки на обувките си. Обувките за заниманията по спорт също е добре да са без връзки.
Съвет:
Надпишете всички вещите на своето дете, защото е много лесно да се объркат с дрехите и обувките от съседното шкафче, или пък да се загубят – чорапите и гащите са най-потърпевши, но джапанките и някоя и друга обувка също често ги хваща липсата.
Може да направите специални еднакви етикети или да купите апликации, с които да украсите вещите на хлапето.
И още:
- Няколко памперса, мокри кърпички и хартиени салфетки в шкафчето на детето никога не са излишни.
- За часовете по рисуване и творчество можете да прибавите стара блуза, за да не изцапа всекидневните си дрешки с лепило и бои.
- Резервен чифт гумени ботушки и импрегнирани панталони играят безценна роля в дните, когато децата са били на разходка в дъжда.
Снимка: Guliver / iStock
Марина Атанасова
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари